W związku ze starzeniem się społeczeństwa w krajach OECD, w tym w Polsce, potrzebne będą pilne działania systemowe ukierunkowane na zapewnienie dostępnej cenowo opieki dla seniorów.niemym,
Pojawił się projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń.
Opiekunowie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności toczą batalie z MOPS o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 3287 zł. MOPS bagatelizuje proste czynności opiekuńcze. Sądy stoją po stronie opiekunów: przykładem są proste czynności związane z higieną, posiłkami, zakupami, porządkami i ich duża częstotliwość.
Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) poinformował, że z dniem 12 maja br. świadczeniodawcy zrzeszeni w Związku wstrzymują przyjęcia nowych, dorosłych pacjentów kierowanych przez szpitale do opieki długoterminowej domowej. Warunkiem wznowienia przyjęć jest spotkanie przedstawicieli Związku z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną oraz rozpoczęcie prac nad wdrożeniem nowego modelu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych realizowanych w ramach zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.
30 kwietnia zakończy się pilotażowy, wielokrotnie przedłużany program "Profilaktyka 40 Plus". Nowy program "Moje zdrowie" ma wejść w życie 1 maja. Wprowadzi nowy, darmowy pakiet badań "na NFZ".
Senior Café jest impulsem do zmiany opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa, która ma wypracować ogólnopolskie standardy, zaangażować resorty i NFZ. Czasu jest niewiele, bo stoimy przed demograficznym wyzwaniem - społeczeństwo się starzeje, a system wciąż niedomaga. Rozwiązania są gotowe, leżą na kawowym stole. Kto przyjął już zaproszenie?
Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady kontraktowania opieki długoterminowej. Nowy projekt premiuje kompleksowość świadczeń, co - zdaniem środowiska pielęgniarskiego - może oznaczać koniec dla małych, doświadczonych podmiotów. Pielęgniarki oceniają, że zmiany są niesprawiedliwe.
Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji Ministerstwa Zdrowia dotyczący m.in. poprawy kompleksowości opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Termin zgłaszania uwag upływa 25 kwietnia.
Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", Instytut Senioralny Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Polskie Towarzystwo Opieki Farmaceutycznej oraz Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze mają zaszczyt zaprosić na wydarzenie „SENIOR CAFE. OPTYMALIZACJA OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ”, które odbędzie się 23 kwietnia (środa) o godz. 11:00 w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mehoffera 72/74 w Warszawie. Wstęp wolny.